Lip-Lap Laiturit

Suomi In English På Svenska In Russian In Estonian

Ankkurointi

Ankkurointia on kahta tyyppiä, putki- ja painoankkurointi. Ankkurointi valitaan aina tapauskohtaisesti huomioiden laiturin tyyppi, pohjan laatu, paikka ja mahdollinen veneenkiinnitys. Alla lisätietoa ja esimerkkejä erilaisista ankkurointipaketeista.

 

1. Painoankkurointi
Painoankkurointi sopii kaikille pohjan laaduille, mutta suositellaan käytettäväksi vasta yli 2 metrin vesisyvyyksissä. Painoankkuroinnissa käytetään betonisia pohjapainoja, jotka kiinnitetään laituriin ankkurikettingeillä. Ankkurointipisteiden määrä ja koko riippuvat laiturimallista ja olosuhteista samoin käyntisillan rantakiinnitys ja saranointi päätyosaan. Painoankkuroinnin suunnittelussa käytetään yleensä asiantuntijan apua.

 

 

2. Putkiankkurointi
Putkiankkuroinnissa sinkityt teräsputken painetaan pohjaan. Kasettilenkki sallii laiturin liikkeen vain pystysuunnassa ja siksi käyntisiltaa ei tarvitse kiinnittää rantaan. Suositeltava vesisyvyys max. 2 metriä. Ei sovellu kivikkoiseen tai kalliopohjaan.


 

Katso esittelyvideot putkiankkuroinnista ja painoankkuroinnista!

Katso ankkurointipaketit ja tarvikkeet tästä. 

Lip-Lap Laituri Oy, Vanha Nurmijärventie 81, 01730 VANTAA

Puh +358 (0)9 276 4440

Copyright © Lip-Lap Laiturit Oy | Powered by Whitestone Oy